pl:universe:nebulas

Mgławice

Mgławice to obłoki gazu i pyłu międzygwiazdowego lub bardzo rozległe otoczki gwiazd.

Obecność mgławic w uniwersum jest opcjonalna. Oznacza to że nie w każdym uniwersum znaleźć można mgławice. Ich ilość i rozmiar jest uzależniony od rodzaju uniwersum. Mgławice w przeciwieństwie do gwiazd i układów słonecznych zajmują na mapie uniwersum znaczne obszary. Gwiazdy i układy słoneczne znajdujące się w tych obszarach (lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie) są oznakowane specjalną flagą „wewnątrz mgławicy”. Wpływ mgławic na układy gwiezdne i mechanikę rozgrywki jest opisany poniżej.

Jak rozpoznać mgławicę na mapie uniwersum ? Mgławice to znacznie jaśniejsze obszary, które wyraźnie kontrastują z tłem uniwersum. Ich kolorystyka jest uzależniona od tematu graficznego uniwersum (w obrębie danego uniwersum jest stała). Kształt i rozmiar jest bliżej nie określony.

Mgławice na mapie uniwersum

Dodatkowo każda gwiazda, którą gracz zaznaczy na mapie uniwersum posiada atrybut: „Nebula”, który w przypadku obecności mgławicy ma wartość „Yes” i jest podświetlony ostrzegawczym pomarańczowym kolorem. Inne jest również tło w panelu szczegółów gwiazdy oraz w oknie układu słonecznego. Tło nawiązuje do kolorystyki mgławicy z mapy uniwersum.

Gwiazda w mgławicy

Mgławice wpływają bezpośrednio na ruch DO systemów gwiezdnych, które się w nich znajdują. Nie wpływają na ruch flot jeżeli system z którego wylatujemy się w niej znajduje ale gwiazda docelowa jest poza mgławicą.

Wpływ mgławicy na ruch floty:

  • +25% czas ruchu (lecimy więc odczuwalnie dłużej)
  • 100% bazowa szansa na wykrycie ruchu floty przez przeciwnika (a więc ruch w mgławicy jest niejako jawny dla graczy, którzy posiadają w niej możliwości jego detekcji np. za pośrednictwem kolonii lub bazy kosmicznej)